Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim Adama Zagajewskiego – rozmowa z Andrzejem Franaszkiem i Anną Arno
W ramach cyklu „Conrad po godzinach” – zapowiadającego 15. edycję Festiwalu Conrada (23–29.10) – zapraszamy na rozmowę z Andrzejem Franaszkiem, redaktorem książki przygotowującym obecnie biografię Józefa Czapskiego. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
Zamiarem Adama Zagajewskiego było naszkicowanie sylwetki Józefa Czapskiego – malarza, pisarza, człowieka, obywatela, przyjaciela, czytelnika, rozmówcy. O Czapskim pisano już sporo, w Polsce i za granicą. Mimo tego wydaje się, że jesteśmy dopiero na początku drogi, tym bardziej że dopiero teraz rozpoczęła się prawdziwie światowa kariera tego twórcy.
Józef Czapski, niezwykły artysta malarz i pisarz, żył historią. Był koronnym świadkiem okrucieństw XX wieku, ale miał też rozległe prywatne terytoria, na których zbudował niezwykły gmach swego malarstwa i pisarstwa. Takiego połączenia trudno szukać u innych wybitnych postaci minionego stulecia. W epoce rosnącej specjalizacji Czapski nie dbał o miedze dzielące sztukę od polityki czy literaturę od przyjaźni. Zwornikiem tych tak różnych dyscyplin było niestrudzone poszukiwanie prawdy, ciekawość intelektualna, surowość wobec czynów i łagodność wobec ludzi.
Prace nad książką o nim przerwała śmierć Adama Zagajewskiego. Wydawca postanowił powierzyć redakcję tomu Andrzejowi Franaszkowi, obecnie piszącemu biografię Józefa Czapskiego. Redaktor poszerzył zakres tomu o wywiady Zagajewskiego o i z Czapskim, korespondencję obu artystów oraz wiersze Zagajewskiego poświęcone Czapskiemu. Publikacja będzie również wzbogacona kilkoma reprodukcjami obrazów, o których mowa w tekście.
„Conrad po godzinach” to cykl wydarzeń organizowanych przez Festiwal Conrada przez cały rok we współpracy z różnymi instytucjami kultury (polskimi i zagranicznymi). Gościniami i gośćmi cyklu byli m.in.: Weronika Gogola, Pavla Horákova, Alois Hotschnig, Viktor Horváth, Silvester Lavrík, Colson Whitehead, Gaston Dorren, Paulina Siegień.
Organizatorzy wydarzenia: KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo a5.
Zakup biletu na to wydarzenie jest równoznaczny z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.