Loading...
Przejdź do treści
99
sacrum profanum

Muzyka niedawna

 Koncert trojga oryginałów. Żadne z nich nie wpisało się w panujące wokół trendy, tylko rozwijało swoje własne style, tworząc często utwory odbijające się głośnym echem w środowisku muzycznym. Dzielą ich pokolenia, ale łączy niepokorność, odwaga i… lekkość. Tworzenia, zaskakiwania, żartowania i zdobywania uznania.
Paweł Mykietyn niewątpliwie jest jednym z najważniejszych żyjących polskich kompozytorów. W 2021 roku świętował 50. urodziny, chcemy tę rocznicę odnotować na festiwalu. Stąd w programie Chóru Polskiego Radia jego najnowsza kompozycja – zamówiony przez chór Chorał i kanon – została oparta na wierszu Leyli Daryush (o zawiedzionej nadziei na nowe życie i rozpaczy matki nad stratą dziecka), napisanym do powstałej wcześniej melodii z finału spektaklu Wieczór Trzech Króli w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Cykl Madrygały Agaty Zubel w niecodzienny sposób odnosi się do tytułowych pieśni. W swojej kompozycji Zubel odwołuje się do historycznego gatunku, prezentując własną, odważną jego interpretację. Jej madrygały zostały pozbawione narracji czysto werbalnej – w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, w warstwie treściowej niosących codzienne, świeckie opowieści. Kompozytorka zawarła czytelny i podobnie intensywny ładunek emocjonalny, czyniąc to za pośrednictwem jedynie wokaliz i innych współczesnych technik wokalnych.
Phylakterion na zespół wokalny i instrumenty perkusyjne Pawła Szymańskiego powstał natomiast z inspiracji grecką inskrypcją, znalezioną kilka lat wcześniej przez polskich archeologów w krypcie na terenie leżącego w dolinie środkowego Nilu chrześcijańskiego królestwa Makurii. Muzyka naśladuje odgłosy pustyni i przenosi do wczesnochrześcijańskiego świata. Szymański mówi: „Świadomość, że pod powierzchnią znajduje się niewidzialny świat przeszłości, że wystarczy zdjąć parę warstw ziemi, aby zaczęły wyłaniać się mury oraz znacznie bardziej kruche kości, niejednokrotnie już w trakcie prób wydobycia rozpadające się na drobne kawałki i bezpowrotnie mieszające z pustynnym piachem – ta świadomość przywoływanej z niebytu dawnej rzeczywistości była dla mnie bardzo inspirująca. Od kruchych ludzkich kości znacznie trwalsze okazują się być ślady myśli”.
Chorał i kanon, madrygały, archeologia, misterium - przetwarzanie historii, odległe inspiracje i nawiązania do dawnych epok - to jeszcze jedna nić spajająca ten program.

Paweł Mykietyn – Chorał i kanon, sł. Leyli Daryoush (2020) 12'
Agata Zubel – Madrygały na 5 głosów (2015) 10’
Paweł Szymański – ΦΥΛΑΚΤΗΡΙΟΝ (Phylakterion) na głosy i instrumenty perkusyjne (2011) 32’
Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygentka

01 października 2021, godz. 20:30
Aula Florianka - Akademia Muzyczna / ul. Sereno Fenn’a 15, Kraków
40 ZŁ

Wybierz bilety

Twój koszyk