Adam Michnik, redaktor naczelny i założyciel „Gazety Wyborczej", jedna z najważniejszych postaci polskiego życia politycznego, współtwórcza przemian demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju, od zawsze był zachłannym czytelnikiem, który z lektur czerpał inspirację dla podejmowanych wyborów moralnych i politycznych oraz konsekwentnej postawy oporu przeciwko zniewoleniu. Praktykowanie walki o demokrację łączy Adam Michnik z krytyczną refleksją nad przemianami społecznymi i kształtem naszej wspólnoty. Refleksja ta znalazła wyraz w jego znakomitej eseistyce, powstającej w dużej mierze w więzieniu. Wolność myśli i słowa, zasadnicze idee, które przyświecają działalności PEN Clubu, znajdują w Adamie Michniku znakomite ucieleśnienie. PEN to międzynarodowa organizacja pisarzy założona w 1921 roku w Londynie. W Polsce PEN Club powstał w 1925 roku z inicjatywy Stefana Żeromskiego. W latach 1933-1978 działał pod przewodnictwem Jana Parandowskiego.
Książki zbójeckie. Literacka biografia Adama Michnika
Spotkanie z Adamem Michnikiem, tegorocznym laureatem Nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez Polski PEN Club za całokształt dokonań twórczych. Z Laureatem - zachłannym czytelnikiem, erudycyjnym myślicielem politycznym i eseistą, jednym z najważniejszych twórców polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego - o literackich fascynacjach i inspiracjach, a przede wszystkim o znaczeniu literatury, a zwłaszcza poezji, w jego działalności i pisarstwie porozmawia Dominika Kozłowska, prezeska Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
Organizator: Polski PEN Club
05 listopada 2024, godz. 18:00