Loading...
Przejdź do treści
99
Humanistyka na mieście: jednak z odniesieniem do awangardy

Humanistyka na mieście: jednak z odniesieniem do awangardy

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Humanistyka na mieście” porozmawiamy z Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, autorem książki: „(jednak z odniesieniem do awangardy)”. Radykalne poetyki w poezji polskiej na przełomie XX, będącej wnikliwym komentarzem do dyskusji o możliwości bliskiej interpretacji współczesnej poezji, która czerpie z dziedzictwa awangardy. Spotkanie poprowadzą Jakub Kornhauser i Zuzanna Sala.

Wydarzenie organizowane jest przez Pracownię Pytań Krytycznych przy Katedrze Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ we współpracy z Pałacem Potockich.

Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od poniedziałku 31 marca od godziny 12:00.


Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.
11 kwietnia 2025, godz. 18:00

Tomasz Cieślak-Sokołowski – adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej WP UJ. Od 2008 roku był sekretarzem „Dekady Literackiej”, a później także – jako prezes Krakowskiej Fundacji Literatury – wydawcą pisma. Od 2013 roku współprowadzi serwis krytyczny „Nowa Dekada”. Zajmuje się i (neo)awangardą artystyczną, i koncepcjami dewzrostu oraz peryferyjnych utopii.

Jakub Kornhauser - poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą oraz współpracownik Centrum Badań Przekładoznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ. Autor wielu książek – tomów wierszy (ostatnio Lata z jamnikiem, 2024), zbiorów esejów (ostatnio Lotne finisze, 2023), monografii naukowych poświęconych awangardzie (ostatnio Niebezpieczne krajobrazy. Surrealizm i po surrealizmie, 2022). Redaktor serii wydawniczych, czasopism, antologii. Przekłada z francuskiego, rumuńskiego i serbskiego, m.in. książki Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia (ostatnio Warglify Perrine Le Querrec, 2025). Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poematów prozą Drożdżownia (2015) i Nagrody Znaczenia za zbiór esejów rowerowo-krakowskich Premie górskie najwyższej kategorii (2020), nominowany m.in. do Nagrody Europejski Poeta Wolności i Nagrody Literackiej Gdynia. Od 2024 roku juror tej ostatniej.

Zuzanna Sala (ur. 1994) – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, asystentka w Katedrze Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, autorka instagramowego fanpage'a @pytaniazsali. W latach 2017-2024 ściśle związana z fundacją KONTENT. Publikowała teksty krytyczne m.in. w „Czasie Kultury”, „Małym Formacie”, „Notatniku Literackim” czy „Odrze”. Pochodzi z Bierutowa. 

Wybierz bilety

Twój koszyk