HeAI – Jak działa branża kreatywna napełniona "helowym" AI?
Zapraszamy na trzecie z serii spotkań na temat równego traktowania w technologiach, pt. HeAI – Jak działa branża kreatywna napełniona "helowym" AI? organizowane w ramach działań Zespołu Równość w AGH, SoTechLab przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Wydziału Humanistycznego AGH przy współpracy z Apteką Designu, które odbędzie się 10.12.2024 o godz. 18:00 w Aptece Designu (ul. Mikołaja Kopernika 19A). Tytułowy związek chemiczny nie jest przypadkowym tworem – zwłaszcza spotykając się w Aptece, gdzie wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozpracujemy znaczenie metod i narzędzi AI w pracy umysłowej nastawionej na kreatywne i innowacyjne efekty. Lekkość, jaką metaforycznie może zapewnić Hel, będzie jednym z obszarów rozmowy, ale nie zabraknie też krytycznej analizy zastosowań AI. W końcu nie wszystkie kreatywne działania potrzebują „unoszenia się” . Zastanowimy się, na ile "Helowe" AI może być szansą na lekkie, napędzane technologią kreatywne inicjatywy, które zmieniają sposób, w jaki tworzymy, projektujemy i wyobrażamy sobie przyszłość. Porozmawiamy także o tym, jak narzędzia AI wspierają pracę osób w branżach kreatywnych oraz jakie wyzwania etyczne i społeczne wiążą się z ich wykorzystaniem.
A dyskutować będziemy w następującym gronie: Patrycja Rudnicka – doktorka nauk humanistycznych, cyberpsycholożka i badaczka UX. Adiunktka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Działa naukowo i dydaktycznie na pograniczu psychologii, technologii i dizajnu. Projektuje i nadzoruje badania UX dla polskich i światowych marek w agencji projektowo-badawczej Mobee Dick oraz, jako konsultant, doradza i wspiera badawczo instytucje, projektantów i start-upy. Uczy prowadzenia badań na studiach podyplomowych UXD/PD Uniwersytetu SWPS, mentoruje w DareIT.
Michał Sarapata – muzyk, producent, kompozytor, współtwórca duetu SARAPATA, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Nysie, w klasie prof. Jacka Meiry-Niedzieli. Jako instrumentalista współpracuje m.in. z Jakubem Żyteckim, Arkiem Kłusowskim oraz Agą Bigaj. Jako producent ma na koncie m.in. albumy oraz single wyprodukowane dla takich zespołów i artystów jak: Lor, Kiwi, Marika, Kizo, Sophie Coal, Asia Nawojska. Pisał muzykę teatralną m.in. dla Teatru Witkacego w Zakopanem, Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Kaana w Szczecinie, Teatru Storia w Starym Sączu, Teatru Druga Strefa w Warszawie oraz Teatru Miniatura w Gdańsku.
Agnieszka Zgud – projektantka, obecnie pracuje nad interfejsami do przetwarzania języka przy pomocy AI. Współzałożycielka kolektywu badawczo-projektowego Grupa Robocza . Zajmuje się zrównoważonym rozwojem technologii, w tym etycznymi i społecznymi wyzwaniami sztucznej inteligencji. Prowadzi zajęcia na katowickiej ASP.
Jolanta Chowańska – Jolanta Chowańska-Różańska „Neutrinka" – fotografka, programistka i artystka 3D, absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, gdzie uzyskała tytuł magistra, a także Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Od lat łączy pasję do sztuki i technologii, eksplorując możliwości fotografii, wirtualnych przestrzeni oraz sztucznej inteligencji w tworzeniu cyfrowych tekstur i obiektów 3D. Współpracuje z prof. Michałem Ostrowickim (Sidey Myoo) w ramach Academia Electronica – eksperymentalnej, wirtualnej uczelni.
Moderacja: Katarzyna Cieślak (Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT, Zespół ds. Planu Równości Płci AGH) Seweryn Rudnicki (Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH, SoTechLab KSSiT, Hearts&Heads).