EtnoKraków/Rozstaje 2025
Stanisław Słowiński, II Symfonia, Symfonia czterech stron świata
Jubileusz 10-lecia działalności: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Na okoliczność jubileuszu 10-lecia działalności spółki: „Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.” na festiwalową scenę powraca Symfonia czterech stron świata Stanisława Słowińskiego.
Po spektakularnym sukcesie premiery w ICE Kraków i wypełnionych po brzegi salach: NOSPR Katowice (dwa komplety w jeden wieczór), Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Krakowska, Cavatina Hall, Filharmonia Bałtycka, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie tym razem II Symfonia – Symfonia czterech stron świata zagości na scenie teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury. Obok orkiestry InfraArt i formacji Stanisław Słowiński Quintet pod dyrekcją kompozytora – soliści z Polski, Syrii, Norwegii i Gambii. Na scenie m.in. Buba Badije Kuyateh, Wassim Ibrahim, Kacper Malisz, Piotr Nowak, Joanna Słowińska, Stanisław Słowiński, Torgeir Vassvik.
Stanisław Słowiński to jeden z najbardziej rozchwytywanych skrzypków europejskiej sceny jazzowej i crossover, kompozytor i producent muzyczny. Tak o premierowym wykonaniu jego II Symfonii w ICE Kraków im. Krzysztofa Pendereckiego pisał Grzegorz Słącz: „Jak będzie płyta – ustawiam się pierwszy w kolejce: genialna muzyka, fantastyczne wykonanie. Wspaniały projekt z wielkim potencjałem na sukces krajowy i międzynarodowy”. Mateusz Leon Rychlak wspomniał, że: „Finał, porywający, mocny, łączy w sobie opowieści o wszystkich stronach świata, by ukazać tę prawdziwą harmonię, która jest pomiędzy czterema płatkami róży wiatrów”, zaś Andrzej Czapliński: „Dwie godziny wyśmienitej uczty muzycznej! Kompozycja Stanisława Słowińskiego wywodzi się i ma rozmach utworu symfonicznego, i inkrustowana jest muzycznie elementami jazzu, improwizacji oraz występami zaproszonych gości z całego świata. Wnoszą oni do symfonii swoją etniczną tożsamość, instrumenty swoich regionów. Piękna, wielowarstwowa kompozycja”.
Symfonia czterech stron świata to międzynarodowy projekt łączący wybitnych artystów sceny muzyki klasycznej, jazzu i world music. Kompozycja wywodzi się formalnie z tradycji symfonicznej; zachowuje formę i rozmach dzieła doby romantyzmu. Jej muzyczne spektrum zostało poszerzone o przestrzeń na improwizację, a obsada rozbudowana o sekcję rytmiczną. Usłyszymy w niej również instrumenty ludowe z czterech stron świata. Utwór stanowi podsumowanie dotychczasowej drogi muzycznej autora, niezwykle intensywnej podróży przez różnorodne światy, podczas której zwiedził kilkadziesiąt krajów, koncertując z autorskimi projektami niemal na wszystkich kontynentach. Obok odniesień do motywów muzycznych różnych stron świata usłyszymy inspiracje klasycznym kanonem wielkich form symfonicznych epoki romantyzmu; nie zabraknie też inspiracji dziełami współczesnej muzyki filmowej i swobody jazzowej improwizacji.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Stanisław Słowiński – skrzypce, kierownictwo muzyczne
InfraArt Chamber Orchestra – pod dyrekcją kompozytora
soliści:
Joanna Słowińska – śpiew
Kacper Malisz – skrzypce
Piotr Nowak – nyckelharpa
Wassim Ibrahim (Syria) – śpiew, oud
Buba Badije Kuyateh (Gambia) – kora, śpiew
Torgeir Vassvik (Norwegia) – śpiew, bęben
Stanisław Słowiński Quintet:
Stanisław Słowiński – skrzypce
Marta Wajdzik – saksofon sopranowy
Franciszek Raczkowski – fortepian
Szymona Frankowski – kontrabas
Dawid Fotuna – instrumenty perkusyjne
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Stanisław Słowiński
Skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Twórca muzyki filmowej i teatralnej. Jeden z najbardziej aktywnych muzyków młodego pokolenia. Jako lider autorskich projektów, sideman i muzyk sesyjny grywa ponad 100 koncertów rocznie na festiwalach i w klubach na całym świecie. Jako solista występował na najważniejszych polskich scenach, m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, sali koncertowej NOSPR, Centrum Kongresowym ICE Kraków, NFM we Wrocławiu, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Cavatina Hall w Bielsku-Białej, Laureat Nagrody Publiczności Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta (solowo), Grand Prix Jazz Juniors (Stanisław Słowiński Quintet), laureat Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyskografia z jego udziałem (wykonawczym, kompozycyjnym, autorskim) składa się z kilkudziesięciu albumów. Jako lider projektów autorskich, muzyk sesyjny nagrywa m.in. dla Hevhetii, For Tune, Kayaxu, Dyspensa Records i Sony. Jego album koncertowy Visions Violin Concerto Live at ICE Kraków, nagrany z udziałem orkiestry kameralnej AUKSO pod batutą Marka Mosia, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych. Płyta ukazała się nakładem oficyny wydawniczej założonej przez Słowińskiego – InfraArt Record Label. Udziela się również na polu muzyki rozrywkowej. Jest zdobywcą platynowej płyty jako wykonawca i współkompozytor singla Zabierz tę miłość w wykonaniu Julii Wieniawy i Macieja Musiałowskiego. Dzięki zaproszeniu do udziału w nagraniach wokalistki Shine Yang i producenta muzycznego Guo Lianga wspiął się na szczyt listy Oriental Billboard Chart Shanghai. Założyciel i dyrektor artystyczny InfraArt Chamber Orchestra.
Członkowie formacji Stanisław Słowiński Quintet należą do najwybitniejszych przedstawiciele polskiej sceny jazzowej. To instrumentaliści o bogatym portfolio, laureaci międzynarodowych konkursów i plebiscytów wielokrotnie zaangażowani w projekty z udziałem artystów o międzynarodowej renomie jak m.in. Tomasz Stańko, Hadrien Feraud, Marcin Wasilewski, Leszek Możdżer, Greg Osby, Daniel Bjarnason, Diego Navarro, Adam Bałdych czy Zbigniew Namysłowski. InfraArt Chamber Orchestra powstała pod egidą agencji artystycznej i wydawnictwa InfraArt. Mimo niespełna czterech lat działalności zespół ma na swoim koncie szereg znakomicie przyjętych koncertów m.in. w: ICE Kraków, NOSPR w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, NFM we Wrocławiu, Cavatina Hall w Bielsku-Białej, W skład orkiestry wchodzą wyróżniający się absolwenci i dyplomanci najlepszych europejskich uczelni muzycznych, takich jak: Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie, Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie czy University of Music and Performing Arts w Wiedniu.
: : : : : : : :
EtnoKraków/Rozstaje 2025:
Stanisław Słowiński, II Symfonia, Symfonia czterech stron świata
Jubileusz 10-lecia działalności: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.
:: organizator wydarzenia: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.
:: partner wydarzenia: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie