Dyskusja: Polska premiera książki: Basile Michel, Dzielnice kulturalne i kreatywne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym
Basile Michel, DZIELNICE KREATYWNE I KULTURALNE
Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym
Przełożył Paweł Lapiński
Wydawnictwo Wysoki Zamek, Kraków
Rozmawiają: Carolina Pietyra i Artur Celiński.
Prowadzenie: Katarzyna Jakubowiak.
Dzielnice kulturalne i kreatywne to zjawisko w Polsce bardzo mało znane, choć miejsca, które można tak opisać, w naszym kraju również istnieją i zapewne będą powstawać. Opisał je francuski badacz Basile Michel. Czym są zatem tytułowe dzielnice kreatywne i jaki mają wpływ na rozwój miast? Miejsca te, powstające bardzo często spontanicznie, łączą miejskie działania kulturalne, artystyczne i kreatywne. Stanowią przestrzeń, w której twórcy i artyści mają możliwość swobodnej pracy twórczej.
Dziś dzielnice te są źródłem transformacji miast oraz rozwoju turystyki i przez to powinny być szeroko wspierane przez władze publiczne. Wyzwań jest wiele: twórczość artystyczna, dostęp do kultury dla wszystkich, miejski charakter, wpływy i atrakcyjność terytorialna, wreszcie gentryfikacja, a także nierówności i fragmentacja społeczna.
Poprzez dobrze zilustrowaną naukową analizę autor rzuca światło na realia funkcjonowania i znaczenie tych dzielnic. Pokazuje to na szerokim przykładzie miast z całego świata, między innymi Paryża, Nantes, Szanghaju czy Montrealu.
Książka ta skierowana jest do badaczy, nauczycieli, studentów, animatorów kultury, specjalistów do spraw planowania, decydentów publicznych i szerzej – do wszystkich osób zainteresowanych problematyką miejską, przyszłością miast oraz rolą działań artystycznych i twórczych w rozwoju obszarów miejskich.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Wysoki Zamek we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Instytutem Kultury Miejskiej z Gdańska. Partnerem wydania książki jest Galeria Kazimierz.
Basile Michel jest doktorem geografii i wykładowcą na Uniwersytecie Cergy w Paryżu z tytułem profesora zwyczajnego, a także członkiem laboratorium PLACES i pracownikiem naukowym w laboratorium Espaces et Sociétés (UMR CNRS ESO). Jego badania skupiają się na związkach pomiędzy sztuką, kulturą, kreatywnością w miastach. Jest autorem licznych artykułów naukowych na temat dzielnic kulturalnych i kreatywnych.
Artur Celiński – współtwórca i zastępca redaktor naczelnej „Magazynu Miasta”. W ramach programu „DNA Miasta” wspiera rozwój działań społecznych i zrównoważenie miejskich inwestycji. Specjalizuje się w budowaniu działań społecznych. Jest twórcą kulturalnych strategii oraz autorem podcastów – w tym projektu „miastopoczucie” poświęconego miejskim emocjom. Komentator życia publicznego, wykładowca akademicki, miejski aktywista i trener.
Carolina Pietyra – dyrektorka KBF. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz socjologię mediów i kultury popularnej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Jej pola specjalizacji to zarządzanie zmianą, kultura organizacyjna, employer branding, transformacja cyfrowa, projektowanie doświadczeń użytkowników i marketing cyfrowy.
Pobranie wejściówek na to wydarzenie jest równoznaczne z zapoznaniem się z postanowieniami Regulaminu Organizatora wydarzenia.