Czy można zaprojektować przyszłość? Proste i skomplikowane technologie, czyli o naszych imaginariach na temat technologii zmieniających świat
Temat dyskusji nawiązuje do tematu czwartego kwartału Apteki Designu: STS – społeczeństwo – nauka – technologia. Chcemy podyskutować o społecznych imaginariach na temat wielkich i spektakularnych oraz małych i niepozornych technologii. Gdzie pokładamy nasze nadzieje na rozwiązanie naszych dużych problemów? Gdzie widzimy źródła zmiany? Jak imaginaria socjo-techniczne wpływają na to, co robimy, gdzie inwestujemy pieniądze?
Prelegenci:
ŁUKASZ AFELTOWICZ KSSiT AGH w Krakowie, filozof przełamany na socjologa, parał się społecznymi studiami nad nauką i technologią, partycypacyjnymi badaniami w działaniu, a aktualnie żywo zainteresowany ekologią społeczną i socjologią środowiska; jego aktualne zainteresowania jako badacza społecznego obejmują odpady, energetykę i beton.
ALEKSANDRA WAGNER Instytut Socjologii UJ w Krakowie, socjolożka i koordynatorka sekcji Environment and Society w European Sociological Association. Prowadzi badania nad społecznymi aspektami transformacji energetycznej. Obecnie zaangażowana jest w pionierski projekt pływających platform energetycznych (FAMOS, Blue Economy European Partnership), badania związane z równością płci w sektorze energetycznym (Genesys, Horizon Europe), modelami dekarbonizacji w Europie i Chinach (Pantheon, Horizon) oraz testowaniem innowacyjnych rozwiązań dla elektromobilności w mieście (Developing Urban Transition). Pomysłodawczyni i współautorka aplikacji Plug &Chill, którą rozwija w ramach programu akceleracyjnego UJ. W Instytucie Socjologii, wraz z Marią Świątkiewicz-Mośny koordynuje ich autorski program specjalizacji Komunikowanie: Człowiek i technologie, który w ramach szerszej inicjatywy KEY to the future uzyskał finansowanie z FERS.
DAGMARA STASIOWSKA AGH w Krakowie, doktorantka w dyscyplinie Inżynierii Biomedycznej. W ramach doktoratu prowadzi badania nad przydatnością modelu komputerowego rodziny pszczelej w kontekście podróży kosmicznych, poszukując tym samym odpowiedzi na pytanie "czy pszczoły będą towarzyszyć nam na Marsie?". Zatrudniona w Centrum Technologii Kosmicznych AGH, gdzie jest odpowiedzialna za dokumentację techniczną projektu MXene in LEO, mającego w przyszłym roku polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Odpowiada również za angażowanie studenckich kosmicznych kół naukowych do zadań popularyzatorskich realizowanych w ramach międzynarodowego konsorcjum UNIVERSEH. Była członkini koła naukowego AGH Space Systems, w ramach którego założyła i kierowała pracami zespołu eksperymentów rakietowych i balonowych. Pszczelarka z przypadku i miłośniczka nauki z wyboru.
Debata odbywa się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie