Loading...
Przejdź do treści
99
o Antoninie Domańskiej

Wyszukaj Klasyka o Antoninie Domańskiej

Antonina Domańska, popularna niegdyś autorka powieści i opowiadań historycznych dla dzieci i młodzieży, w tym znanej większości z nas „Historii żółtej ciżemki”, będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu Wyszukaj Klasyka, w którym przypominamy nieprzeciętne sylwetki pisarzy i pisarek oraz działaczy i działaczek społecznych związanych z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO. O niestrudzonej popularyzatorce historii i wielkiej damie krakowskich salonów przełomu XIX i XX wieku z Marcinem Wilkiem rozmawiać będą znawczyni literatury dla dzieci i pisarka, prof. Alicja Baluch oraz Mariusz Wollny – pisarz, twórca pięknie wydanego cyklu „Był sobie król” o historii Polski dla młodzieży, który wychowywał się na książkach naszej bohaterki. Spotkanie odbędzie się 11 sierpnia w środę o godz. 18.00 w Pałacu Potockich.

11 sierpnia 2021, godz. 18:00

Antonina Domańska, córka Aleksandra Augusta Kremera – przedstawiciela zasłużonej krakowskiej rodziny, która doczekała się nawet własnej ulicy w centrum miasta (ulica Kremerowska), urodziła się w 1853 roku w Kamieńcu Podolskim, gdzie jej ojciec pracował jako lekarz gimnazjalny. Od 1865 roku związana już była z Krakowem. Jej mężem był Stanisław Domański, działacz społeczny, profesor neurologii, długoletni radny Krakowa, wiceprezydent miasta.  

Twórczością literacką dla dzieci i młodzieży zajęła się dopiero po zamieszkaniu w podkrakowskiej Rudawie, w wybudowanej dla siebie i istniejącej do dziś "willi z wieżyczką" według projektu Tomasza Pyrlińskiego, architekta znanego z głośnej XIX-wiecznej przebudowy Sukiennic. Antonina Domańska nie tylko bezpośrednio, poprzez „Historię żółtej ciżemki”, „Paziów króla Zygmunta” czy „Krysię Bezimienną”, odcisnęła swój ślad w literaturze polskiej. Jako ciotka Lucjana Rydla młodszego stała się pierwowzorem Radczyni w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Nieoczekiwanym wkładem w kanon polskiej literatury zakończył się pobyt Henryka Sienkiewicza w willi Domańskich w 1908 roku. Sympatyczny chłopak, który zaopatrywał willę w produkty spożywcze, nazywał się bowiem Stanisław Tarkowski, a dalszych losów tego nazwiska przedstawiać nie trzeba.

Domańska zmarła w 1917 roku w Krakowie, pochowana została na Cmentarzu Rakowickim w grobowcu rodziny Domańskich. Jej twórczość upamiętnia m.in. Nagroda Żółtej Ciżemki przyznawana autorom i autorkom książek dla dzieci przez Bibliotekę Kraków.

Czy pisane na początku XX wieku powieści historyczne Domańskiej mają potencjał docierania do współczesnego odbiorcy? Czy i w jaki sposób historia powstania ołtarza Wita Stwosza opisana w „Historii żółtej ciżemki” mogłaby wpisać się w kontekst współczesnego boomu na literaturę historyczną? O tym i o wszystkim, co interesujące w życiu i twórczości Antoniny Domańskiej posłuchać będzie można 11 sierpnia o godzinie 18:00 w Pałacu Potockich oraz dzięki transmisji na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformie PLAY KRAKÓW.

Cykl Wyszukaj Klasyka dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerami projektu są Narodowe Archiwum Cyfrowe i serwis Wolne Lektury.

Wybierz bilety

Twój koszyk